O zaburzeniach osobowości partnerów ludzie przekonują się nawet po długich latach bycia razem. Wielu z nich nie jesteśmy w stanie zauważyć na pierwszy rzut oka, a nawet w ciągu kilku miesięcy związku. W pewnym momencie orientujemy się, że zachowania naszej drugiej połówki zaczynają nas niepokoić i w większości przypadków zrzucamy to na specyficzne cechy charakteru, które trzeba po prostu zaakceptować. Niejednokrotnie punktem kulminacyjnym są sytuacje, które przewracają nasze życie do góry nogami, a momentami mogą być nawet niebezpieczne. Nawet jeśli podejrzewamy, że nasz partner ma problemy natury psychicznej, ciężko nam jednoznacznie zdiagnozować problem. Nie wszyscy jesteśmy specjalistami, więc warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jeśli nasze wątpliwości krążą właśnie wokół tej teorii.
1. Impulsywność
Może ona objawiać się w słowach oraz w czynach. Osoba z takim zaburzeniami psychicznymi często mówi lub robi coś bez zastanowienia i bez wzięcia na siebie konsekwencji. Nierzadko słowa wypowiadane przez nią są naładowane agresją i gniewem. Zdenerwowanie to naturalna reakcja na coś, co nie idzie po naszej myśli lub nas negatywnie zaskakuje. Jeśli jednak nasz partner w takich sytuacjach reaguje agresywnie, nadużywa przekleństw lub co gorsza- podejmuje próby wyładowań fizycznie na nas, jest to wyraźny sygnał do tego, aby zadbać o specjalistyczną pomoc. Wszelkie tego typu reakcje nie są normalne dla osoby, która potrafi funkcjonować w społeczeństwie.
2. Manipulacja
Jest to jedna z najczęściej występujących cech psychopatów. Wykorzystują ją przede wszystkim do tego, aby osiągnąć jakąś korzyść dla siebie, natomiast niemało jest przypadków, w których robią to wyłącznie dla swojej przyjemności. Nie zwracają wówczas uwagi na to, czy działanie drugiej osoby będzie dla nich korzystne, natomiast już sam fakt władania zachowaniem partnera daje im satysfakcję i wrażenie górowania nad druga osobą. Bardzo często manipulant wpędza drugą osobę w stan zakłopotania i poczucia winy, dlatego jest w stanie nakłonić ją do wielu rzeczy. Poddając się regularnym manipulacjom ,przyzwyczajamy się do nich i często budzimy się dopiero w momencie, kiedy to zachowanie zaczyna nas przytłaczać lub kiedy widzimy, że sami robimy sobie przy tym krzywdę.
3. Całkowity brak wyrzutów sumienia i empatii do drugiego człowieka
Psychopaci przeważnie stawiają swoje dobro ponad dobrem ogółu, co tłumaczy także manipulację i impulsywność. W swoich działaniach zupełnie zapominają o konsekwencjach, ale także o tym, co czują inni ludzie. Bez wyrzutów sumienia i empatii często stwarzają zagrożenie dla drugiego człowieka. Takie zaburzenia psychiczne występują także wśród dzieci. Bezpieczeństwo dla innych jest im zupełnie obce. Nie odczuwają oni często winy za popełnione czyny i nie widzą w nich nic złego. Na każdą swoją winę mają wytłumaczenie. Oszukując innych ludzi, stosują tłumaczenie, jakoby druga osoba była po prostu zbyt naiwna i dlatego nie zorientowała się, że została oszukana. Robiąc krzywdę, tłumaczą, że ktoś na to zwyczajnie zasługiwała. Absolutnie nic, w ich przekonaniu, nie jest ich winą.
4. Szukanie adrenaliny
Psychopaci bardzo często mają niższy poziom odczuwania strachu. Na siłę szukają wrażeń i w tym celu sami prowokują nawet niebezpieczne sytuacje. Kiedy odczuwają ochotę na wyładowanie swojej energii, prowokują i rozpoczynają niewygodne dyskusje, które prowadzą do kłótni i nierzadko agresji. To dla nich jest właśnie przyjemnością. W związku często dają powody do zazdrości jedynie po to, aby partner rozpoczynał sprzeczki, a on mógł dać upust swoim emocjom.
5. Niespodziewany nadmiar miłości
Osoba z omawianymi zaburzeniami psychicznymi, bardzo często swój upust emocji próbuje łagodzić ogromem kwiatów czy prezentów, wyszukanymi wycieczkami lub zasypywaniem komplementami. Nagle czujemy, że to całkowicie inna osoba. Nierzadko też słyszymy z jego strony deklaracje poprawy swojego zachowania i oczywiście słowa o tym, że to się już więcej nie powtórzy. Wielu psychopatów właśnie w ten sposób przygotowuje sobie spokojny i wyważony grunt do następnego wybuchu złości czy awantury. Nie ma nic bardziej wyprowadzającego z równowagi niż nagła afera po kilkudniowej sielance z osobą, która w naszym przekonaniu, stara się być lepsza. W praktyce jest to jedynie taktyczne zagranie, często podyktowane tym, żeby partner czuł się jeszcze gorzej w momencie, kiedy sytuacja znów zrobi się napięta.
Zaburzenia psychiczne są tymi, które naprawdę ciężko wykryć. Każdy z nas ma bowiem odmienne cechy charakteru, które dla innych mogą wydawać się co najmniej dziwne. W związku jesteśmy często zaślepieni uczuciem do drugiej osoby i rzadko umiemy obiektywnie spojrzeć na jej zachowanie. Jeśli jednak nasze codzienne życie zdaje się być coraz cięższe, a zachowania drugiej osoby budzą coraz większe wątpliwości, warto zastanowić się, czy to nie jest moment, w którym powinniśmy poszukać pomocy.