Wenus, druga planeta okrążająca Słońce ma rozmiary oraz masę niemal identyczną jak Ziemia. Nazwano ją na cześć czczonej przez wiele ludów bogini miłości i płodności.
Zainteresowanie tą planetą sięga najdawniejszych czasów, ponieważ jest to trzeci po Słońcu i Księżycu najjaśniejszy obiekt na niebie Ziemi. Ciekawe informacje o innych obiektach w kosmosie, o galaktyce, a nawet horoskopy znajdziesz w serwisie esennik.pl.
Historia obserwacji Wenus
Przez długie wieki Wenus kryła szczegóły swej powierzchni pod grubą warstwą chmur. Cyrkulacja w atmosferze Wenus ma charakter globalny, to znaczy że nie występują tam pory roku. Jest to wynikiem powolnego wstecznego ruchu obrotowego planety wokół osi, niemal prostopadle do płaszczyzny orbity.
Wenus ma też bardzo gęstą atmosferę, składającą się głównie z dwutlenku węgla. W jej górnej warstwie zalegają warstwy obłoków, złożone w większości z kwasu siarkowego. Temperatura na powierzchni planety wynosi około 450oC. Wieją tam wiatry o prędkości około 1 m/sek., jednak wskutek dużego ciśnienia i gęstości atmosfery ich siła jest duża. Co jakiś czas na rozgrzaną powierzchnię planety spadają deszcze kwasu siarkowego.
Atmosfera na planecie Wenus
Atmosfera Wenus kończy się na wysokości około 1000 km nad powierzchnią planety koroną wodorową, która tworzy warstwę pośrednią między atmosferą i przestrzenią międzyplanetarną. Pod koroną, aż do wysokości 300 km nad powierzchnią przeważa hel.
W niższych warstwach atmosfery nieprzerwanie zachodzą burze z silnymi wyładowaniami. Na powierzchni Wenus rozpoznano też liczne kratery meteorytowe wulkaniczne, ślady wielokrotnych rozlewisk lawy, pasma górskie, równiny i uskoki. Zdaniem geologów i geofizyków są to ślady dawnej wulkanicznej oraz tektonicznej aktywności planety.
Obieg Wenus wokół Słońca
Wenus obiega Słońce w okresie 225 dni ziemskich po niemal kołowej orbicie o promieniu 108 mln km. Ruch wirowy planety jest przeciwny do ruchu orbitalnego. Jeden obrót dookoła własnej osi wykonuje w okresie 243 dni. Orbita Wenus stanowi niemal dokładny okrąg i jest najbardziej zbliżona do koła spośród wszystkich orbit wszystkich planet Układu Słonecznego.